Tylko spokój może mnie uratować

Kiedy kortyzol zaczyna wprawiać mój organizm w niechciane wibracje sięgam do mojej prywatnej apteczki pierwszej pomocy po:

 

Napar z melisy i szyszek chmielu.

Czyni cuda. Wierzcie mi. Wycisza, uspokaja, nie obciąża . Najlepiej do tej kompozycji zastosować melisę uprawianą samodzielnie- wtedy zachowuje ona najwięcej drogocennych olejków eterycznych działających rozluźniająco . Można też posiłkować się melisą ze sklepów zielarskich, wtedy dobrze wybierać tą krojoną . Chodzi o to, aby zioło było poddawane w jak najmniejszym stopniu  obróbce mechanicznej ( w tym miejscu odsyłam do lektury „Medycyna dawna i współczesna” dr Henryka Różańskiego, w której to znajduje się dokładne i poparte doświadczeniami uzasadnienie dla takiego wyboru).

Łączę zatem zasuszone liście melisy, suszone szyszki chmielu ( dla mnie są po prostu rewelacyjne, również wykazują działanie rozluźniające, rozkurczowe, nasenne) i ambrozja gotowa.  Można ją oczywiście modyfikować dodając swój własny rozpuszczalny składnik  ( ja lubię dodać suszony czarny bez albo kwiaty hibiskusa < wszystko spod szyldu bio>,  ewentualnie miód). Zaparzam pełen dzban tego płynnego złota i rozkoszuję się niespiesznie.

Spokój to przeze mnie stan wyczekiwany, ulubiony oraz niezmiernie ceniony.  Nie osiągam go jednak usilnie ( mija się to z celem i jak to w przypadku używaniu siły wobec materii delikatnej – jest pozbawione sensu ) Pozwalam, żeby rodził się stopniowo, oddziaływał zgodnie z jego rytmem i pulsem, obserwuję siebie w nim, a czasem zupełnie nieoczekiwanie zauważam obecność  w sobie tego przyjemnego odczucia.  Mam wówczas wrażenie, że spokój pojawił się już jakiś czas temu i akurat w tym danym momencie odnalazł sposobność przypomnienia o sobie.

Zioła, o których wiedzę wciąż pogłębiam to nieocenione źródło możliwości pozwalających na zaznanie spokojnego bicia serca i umysłu. Powyższy, skromnie opisany wywar to – jak dla mnie- napój doskonały dla tego celu.

 

a7f9eec72e961cbda9830c193ba770e42243a2dcc6400584277475ada5c5e936aff779ee3e598806

 

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Tylko spokój może mnie uratować

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s