Kto pyta, nie błądzi

Czy lekkość bytu może być nieznośna ? Zadałam sobie w myślach to pytanie, jadąc autobusem przez stalowy, deszczowy dzień , owiana egzotycznymi aromatami współpasażerów. Patrząc na ich niezadowolone, złe, znużone, zmęczone , nijakie twarze ( tak, tak, znam wiele synonimów dla określenia szarości ) odniosłam wrażenie , że owa lekkość byłaby dla nich niezwykle przydatna w tej w chwili , a być może i na wieczność.  No bo jakby tak  uczynić lekkim codzienny ciężar brania oddechu rzeczywistości, a betonowy kloc egzystencji , ten co ich przygniata, zamienić w puchowy puch zewsząd okalający ich przyjemnie . Czy wówczas nie byłoby im lepiej? Czy byt lekki nie byłby cudownie znośny właśnie?

Przytaknęłam sobie po cichu i uzyskawszy samopotwierdzenie swojej tezy pozwoliłam, by mój plan nadania wagi piórkowej życiu współtowarzyszy podróży zaczął nabierać kształtów bardziej realnych niż jakieś tam ulotne wytwory mojej fantazji . Przełknęłam ślinę, nasunęłam szalik na nos, aby odurzać się tylko moimi feromonami i zaczęłam snuć i knuć i układać plan działania. Od czego zacząć… najlepiej od początku, a za taki uznałam próbę wysłania dobrych wibracji w przestrzeń autobusową. To tak na skromny początek. Wyślę dobrą energię, karma wróci, mój uśmiech i pozytywne nastawienie nadszarpną wszechobecnie panujący, nieznośny ciężar bycia i jazdy i bycia i jazdy. Bazując na tym posunięciu, zapragnęłam powoli budować silną pozycję mojego planu.

Kolejny jego etap przedstawiał się nieco bardziej skomplikowanie, ale był jakże ważny dla sprawy, w sumie decydujący dla sukcesu całej akcji.  Otóż, jak już nakarmię współpasażerów dobrą energią, przygotuję tzw. grunt- zacznę z nimi rozmowę pełną zrozumienia, empatii, wsparcia .  Połączę się z nimi w ich bólu, samotności, marazmie, rozdarciu, smutku czarniejszym niż ciemność. Przytaknę , potwierdzę, że znam te stany, znam tak dobrze, rozumiem, czuję , wiem. Zapytam o bolączki, utulę w problemach,  dodam otuchy, pokażę, że świat może być naprawdę piękny , jeżeli spróbuje się dostrzegać więcej plusów niż minusów,  że to te maleńkie punkty szczęścia mogą złączyć się w półprostą, prostą przerywaną  albo nawet i ciągłą prostą szczęśliwości.  A jeżeli nie, jeżeli się nie udaje, odnosi porażki, doznaje upadków, potknięć  to i tak warto, ażeby jak najczęściej , na chwilę choć zdejmować z siebie szarość codzienną, która tlen zabiera, Słonce zasłania.  Takie przesłanie musi być trafione– pomyślałam. Istny strzał w dychę.

Na takim fundamencie dalsza realizacja planu wydała mi się formalnością… Teraz będzie z górki, uda się na bank- pomyślałam ponownie . Moi rozmówcy doznają czegoś na kształt oświecenia, staną się świadomi siły swojego umysłu, zrozumieją to i owo, co pomocne dla nich samych i dla budowania ich szczęścia. Zakiełkuje w nich optymizm oraz motywacja do czerpania życia garściami pomimo różnych przeciwności losu. Będą skupiać się na teraźniejszości w pełni swojej uważności, kreować ją tu teraz i  w nadziei na przysłowiowe lepsze jutro, a właściwie na lepsze na za chwilę.  Odkryją w sobie wrażliwość , spokój, radość . Chwycą  je spod gruzu tego, co się im w życiu rozwaliło, zapadło, rozprysło w drobny mak. Będzie im fajnie i lekko. Byt straci na nieznośnej wadze stając się znośnie , przyjemnie lekkim.

Pełna radosnej wizji nie zauważyłam , że pora wstać z miejsca i wysiadać.  Straciłam rachubę w liczeniu przystanków , a ten właściwy nadszedł niespodziewanie. Starałam się naprawić mój błąd i  szybko poderwałam się z siedzenia, lecz wrogi, obcy pomruk skierowany do mnie :  „ Wolniej kurwa nie można wysiadać?” rozbił się z impetem o mój mózg.

Tak….to o czym to ja mówiłam….

cytaty-o-odkrywaniu-siebie-7-638

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s